חיפוש מידע מרפאה
חפש
אסותא אופטיק

ייעוץ והכוונה

לחץ לייעוץ והכוונה

מתלבטים?

הרשמו לקבלת יעוץ חינם!

  לקבלת ייעוץ

טיפולים אסתטיים

אסתטיקה רפואית  
מרפאות אסתטיקה רפואית
פורום אסתטיקה רפואית

    מרפאות נבחרות

ד"ר רוני מוסקונה- מרפאות ניתוחים פלסטיים
ד"ר רון עזריה - מומחה לכירורגיה פלסטית
  מרפאות נוספות


השאלון

האם את יודעת הכל על טיפול לאיפור קבוע?

הכנסו לשאלון וגלו!


כתמי פיגמנטציה

ניתוחים פלסטיים   > אסתטיקה רפואית  > הסרת כתמים  > כתמי פיגמנטציה – מידע
לפורום בנושאלוח מרפאות

לקבלת ייעוץ חינם

בתחום העלמת כתמי עור
לקבלת יעוץ שלח טופס

קרופניק

כתמי פיגמנטציה – מידע

 
שיתוף פייסבוק

מה הסיבה להופעת כתמי פיגמנטציה? איך מטפלים בהם ואיך מונעים את הופעתם? כל התשובות הכתבה שלפניכם

מאת: צוות אתר "אסתטיקה"

כתמי פיגמנטציה הוא שם כללי לכתמי עור הנוצרים כתוצאה משינוי בפיגמנטים של העור. למעשה, מדובר כמעט בכל סוגי הכתמים שמופיעים על פני עור הפנים, הידיים, המחשוף – וגם במקומות אחרים. הפיגמנט האחראי על צבע העור נקרא מלנין והוא יכול, על פי נתונים סביבתיים, לייצר יותר או פחות פיגמנטים. תהליך השיזוף למשל מגרה את המלנין לייצר יותר פיגמנט ויותר תאי מלנין, המכונים מלנוציטים – מה שגורם למעשה להתכהות צבע העור במהלך ולאחר שיזוף. כאשר מדובר בפיזור אחיד של פיגמנטים על פני העור, נהוג לכנות זאת עור שזוף. כאשר מדובר בריכוזים לא אחידים של פיגמנטים, שמצטברים באופן אקראי כתוצאה מייצור מוגבר של מלנין, התופעה מכונה - כתמי פיגמנטציה.

מדוע נוצרים כתמי פיגמנטציה?

המנגנון שגורם לריכוז פיגמנטים בנקודה מסוימת דווקא ולא בנקודה אחרת, אינו ברור לחלוטין. חלק מאותו מנגנון נעוץ בנתונים גנטיים – תאים מסוימים הם באופן מולד בעלי נטייה מוגברת לפתח פיגמנטציה. ישנם כתמים כגון כתמי לידה או שומות, בהם נקבע ריכוז הפיגמנטים הגבוה באזור מסוים על פני גוף העובר עוד במהלך ההיריון של האם. כתמים אחרים, הנוצרים במהלך החיים, מושפעים מאוד מנתונים סביבתיים, ובעיקר מחשיפה לשמש. השמש היא הגורם העיקרי ביצירת כתמי פיגמנטציה הנוצרים לאורך השנים.

האם ניתן להעלים כתמי פיגמנטציה?

העור בנוי שכבות-שכבות, ונהוג לחלק אותו לשני חלקים עיקריים: האפידרמיס, שהוא צבר של שכבות חיצוניות של עור, והדרמיס, צבר שכבות העור העמוקות יותר. בעומק הדרמיס מצויים סיבים כגון אלסטין וקולגן ותאי שומן, האחראים על גמישות העור. מעל לאפידרמיס, נמצאים תאי עור מתים שתפקידם הגנה על העור מפני הסביבה. המלנין, שהוא כזכור הפיגמנט האחראי על צבע העור, מופרש הן באזור הדרמיס העמוק, והן באזור האפידרמיס, השטחי יותר. כתמי פיגמנטציה עשויים להיווצר אם כן גם בשכבות העליונות של העור, האפידרמיס, וגם בשכבות התחתונות, הדרמיס. את הדרמיס נהוג לחלק גם כן לשכבה עליונה ותחתונה. כתמי פיגמנטציה הנוצרים בדרמיס, בעיקר כאלה הנוצרים בשכבתו התחתונה של הדרמיס, הם הקשים יותר לטיפול. לעומת זאת כתמי פיגמנטציה הנוצרים באזור האפידרמיס הם קלים יותר לסילוק.

קיימות מספר שיטות הסרת כתמים להעלמת כתמי פיגמנטציה שמקורם בדרמיס או באפידרמיס: כתמים שמקורם באפידרמיס, ובעיקר כאלו שמכונים כתמי שמש שטחיים או נמשים, ניתן לטשטש בעזרת תכשירים קוסמטיים - שמכילים חומרי הבהרה בריכוז נמוך, כגון חומצה אלפא הידרוקסית וחומצות אחרות שמקורן בצמחים ופירות. כתמי פיגמנטציה שמקורם בשכבות עמוקות יותר של האפידרמיס, לא מגיבים בדרך כלל לתכשירי קוסמטיקה המצויים בפארמים ובבתי המרקחת ויש לטפל בהם באופן אגרסיבי יותר.

פילינג עדין אצל קוסמטיקאית מוסמכת – קוסמטיקאיות משתמשות בחומצות עדינות יחסית, כגון חומצה קוג'ית, שמאפשרות קילוף עדין של שכבות עור. כתמי פיגמנטציה מסוימים מגיבים טוב לפילינג מסוג זה, או לטיפול משולב של פילינג עדין בתוספת שימוש במשחה רפואית המכילה חומרי הבהרה, ונמרחת באופן נקודתי על הכתם.

פילינג בינוני – כתמי פיגמנטציה בעומק בינוני ניתן להעלים בעזרת חומצות אגרסיביות יותר, שהשימוש בהן מותר לרופאים בלבד. פילינג רפואי יכול להיות מכני או כזה שנעשה בעזרת לייזר.

פוטו רג'וביניישן – טיפולי אור המכונים גם פוטו רג'וביניישן מיועדים לטיפול בנימים, קמטוטים, כתמי פיגמנטציה ועוד. ניתן בעזרתם לטפל בכתמים בכל דרגת עומק, למעט שומות. בשיטה זו, אורך גל מסויים נקבע בהתאם לעומק הכתם ולצבע העור של המטופל/ת, והוא נשלח ומפרק את ריכוזי המלנין, שבהמשך נספגים אל תוך הגוף. כתמי פיגמנטציה עמוקים עשויים לדרוש מספר טיפולי אור, בעוד כתמים שטחיים ניתנים לטיפול בעזרת טיפול אחד או שניים.

אפשר להיעזר גם בקרמים רפואיים, המכילים חומרי הבהרה כגון רטינול והידרוקינון, על מנת להעלים כתמים - אולם יש צורך להקפיד מאוד על הוראות השימוש, אחרת הטיפול לא מצליח. קרמים רפואיים ניתן להשיג בבתי מרקחת, לאחר קבלת מרשם מרופא עור.

כל הטיפולים כרוכים בתקופה של הימנעות מחשיפה לשמש של אזור הטיפול, עד כמה שניתן. השילוב של חומרי הבהרה כאלה ואחרים ביחד עם חשיפה לקרינת השמש עלולים להחמיר מצב של כתמי פיגמנטציה ולכן יש להימנע מחשיפה בזמן הטיפול ומעט לאחריו.

פורומים מרפאות אסתטיקה רפואית הדפסה שלח לחבר

לקבלת ייעוץ חינם! בתחום - העלמת כתמי עורשלח

תגובות פייסבוקרשימת התגובות
הוספת תגובה
לא נמצאו תגובות