חיפוש מידע מרפאה
חפש
אסותא אופטיק

ייעוץ והכוונה

לחץ לייעוץ והכוונה

מתלבטים?

הרשמו לקבלת יעוץ חינם!

  לקבלת ייעוץ

טיפולים אסתטיים

אסתטיקה רפואית  
מרפאות אסתטיקה רפואית
פורום אסתטיקה רפואית

    מרפאות נבחרות

ד"ר רון עזריה - מומחה לכירורגיה פלסטית
ד"ר רוני מוסקונה- מרפאות ניתוחים פלסטיים
  מרפאות נוספות


השאלון

האם אתם יודעים הכל על טיפול העלמת ורידים?

הכנסו לשאלון וגלו!


כתמים בעור

ניתוחים פלסטיים   > אסתטיקה רפואית  > הסרת כתמים  > כתמים בעור – המדריך, חלק 1
לפורום בנושאלוח מרפאות

לקבלת ייעוץ חינם

בתחום העלמת כתמי עור
לקבלת יעוץ שלח טופס

קרופניק

כתמים בעור – המדריך, חלק 1

 
שיתוף פייסבוק

מהם כתמים בעור ואיך הם נוצרים? אילו סוגים של כתמים בעור קיימים ואיך מבדילים ביניהם? כל התשובות ומידע רב ערך נוסף – במדריך שלפניכם

מאת: צוות אתר "אסתטיקה"

קמטים ו/או כתמים בעור הם שני המדדים העיקריים שמאפשרים לקבוע את גילו של האדם, במבט עין אחד. מסיבה זו, במקרים רבים הופעתם של כתמים בעור מהווה מקור לבהלה רצינית ולתחושה של הזדקנות מואצת. כשמדובר בהופעת כתמים בפנים, האימה מוכפלת פי כמה – הפנים הם, כידוע, כרטיס הביקור שלנו לעולם, ואנחנו רוצים להיראות צעירים – ואם אפשר, לנצח. אולם כתמים יכולים להופיע גם בכל מקום אחר בגוף, להוות הפרעה אסתטית או להעיד על תהליכים אחרים שעוברים על הגוף.

כתמים בעור וכיצד הם נוצרים

הפיגמנט האחראי על צבע העור נקרא מלנין. גופו של כל אדם מייצר מלנין בתאים מיוחדים הנקראים מלנוציטים, וזאת על פי נתונים גנטיים אישיים, הקובעים את צבע העור. תאי המלנין מספקים הגנה טובה יותר לעור מתאים רגילים, כך שבמקור מדובר בתאים 'ידידותיים' לגוף – אולם תוצר הלוואי של הגנה זו עלול להיות אויב אסתטי: כתמים בעור, הנגרמים כתוצאה מעליה בייצור המלנין או במספר המלנוציטים. הגיל הוא גורם חשוב בתהליך זה – החל מגיל ארבעים הגוף צובר מספיק תאי מלנין 'מיותרים' וזהו הגיל בו מתחילים להופיע כתמי עור, במרבית האוכלוסייה. מלבד גיל, קיימים גורמים אחרים שיכולים להשפיע על הופעתם של כתמים בעור בגיל צעיר יותר: נטייה גנטית, נזקים סביבתיים מצטברים (זיהום אוויר, קרינת שמש, כימיקלים, עישון), שינויים בפעילות הורמונלית (הריון או גלולות למניעת הריון), בעיות בתפקוד בלוטת התריס, בעיות בתפקוד הכבד ועוד.

סוגי כתמים בעור

כתמים בעור יכולים להיות כהים יותר ופחות, עמוקים מאוד או שטחיים, מעוררי חשד בריאותי או כאלה שרק מסבים דאגה אסתטית. מקובל לקטלג את סוגי הכתמים לפי עומקם ומקור היווצרותם, ובהתאם לנתונים אלה נקבע גם סוג הטיפול לצורך הסרת כתמים. ניתן לנסות לאבחן את סוג הכתם לבד בבית, בעזרת מראה והגיון בריא, אולם אבחון רציני ומקצועי מצריך הסתכלות של רופא עור מומחה.

כתמי שמש ונמשים - אלו הם כתמים קטנים, בדרך כלל מרובים, שיכולים להופיע על פני העור מגיל צעיר מאוד ומושפעים מחשיפה לשמש. בדרך כלל, הם יופיעו או יתחזקו מיד לאחר חשיפה לשמש. כתמים אלה נוצרים בשכבת העור העליונה, האפידרמיס, ועל כן הם קלים יותר לטיפול הסרת כתמים. נמשים מופיעים בדרך כלל אצל בעלי עור בהיר מאוד, וכאשר מדובר בכתמים דמויי נמשים המופיעים על פני עור כהה יחסית, ייתכן ומדובר בסוג אחר של כתמים.

כתמי גיל וכתמי הריון – סוגים אלה של כתמים בעור קשורים גם הם בחשיפה לשמש, אולם כאן מדובר בחשיפה מצטברת או בכתמים הנוצרים בשכבות העמוקות יותר של העור, ובתהליך הקרוי פיגמנטציה. כתמי גיל מופיעים בדרך כלל בגילאי ארבעים ומעלה, אבל יכולים להופיע מוקדם יותר אם הצטברו שעות חשיפה רבות לשמש, לכימיקלים ולחומרים מזהמים. בעיות גופניות שונות כגון תפקוד לקוי של בלוטת התריס או של הכבד תורמות אף הן לזירוז הופעת כתמי גיל. כתמי הריון מופיעים במהלך הריון וקשורים באופן מסתורי בפעילות ההורמונלית, המעודדת ייצור מלנין וריבוי של מלנוציטים. מקורם בשכבות הדרמיס העמוקות, והם נחשבים קשים יותר להסרה.

כתמי לידה, שומות וכתמי 'קפה בחלב' – שלושת אלה הם סוגי כתמים שמקורם גנטי. כתמי לידה הם כתמים בעור שהיו קיימים מאז הלידה. מדובר בריכוז גבוה של פיגמנטים שמתחיל בשכבות הדרמיס העמוקות וממשיך כלפי מעלה, אל שכבות האפידרמיס. כתמי לידה יכולים להכהות את צבעם עוד יותר כתוצאה מחשיפה מצטברת לשמש. כתמי 'קפה בחלב' הם כתמים בעלי גוון חום בהיר, הנוצרים בעומק הדרמיס ונוטים להיות עיקשים כשמדובר בהסרתם. שומות הן ריכוזי מלנין גבוהים מאוד, שיוצרים כתמים כהים מאוד, בולטים ולעתים גם שעירים. שומות גם הן צומחות מהשכבות העמוקות של העור, יכולות להתכהות עם השנים, ואף לגדול ולשנות את צבען.

כתמים בעור שעברו מוטציה - כתמים אלו מאופיינים בדרך כלל בצבע לא אחיד ובשוליים לא סימטריים. כאשר כתם קיים משנה צורה, גודל, טקסטורה או צבע, קיים חשד שמדובר במוטציה כלשהי ויש לגשת מיד לרופא על מנת לוודא שלא מדובר בסוג קרציוגני (סרטני) של כתמים בעור.

בחלקו הבא של המדריך נסביר כיצד מונעים כתמים בעור ואיך מטפלים בכל אחד מסוגי הכתמים הללו, ואיזו שיטה היא הכדאית במיוחד להסרת כתמים בעור.

פורומים מרפאות אסתטיקה רפואית הדפסה שלח לחבר

לקבלת ייעוץ חינם! בתחום - העלמת כתמי עורשלח

תגובות פייסבוקרשימת התגובות
הוספת תגובה
לא נמצאו תגובות