חיפוש מידע מרפאה
חפש
אסותא אופטיק

ייעוץ והכוונה

לחץ לייעוץ והכוונה

מתלבטים?

הרשמו לקבלת יעוץ חינם!

  לקבלת ייעוץ

טיפולי שיניים באסתטיקה

טיפולי שיניים  
מרפאות שיניים
פורום טיפולי שיניים

    מרפאות נבחרות

ד"ר רוני מוסקונה- מרפאות ניתוחים פלסטיים
ד"ר רון עזריה - מומחה לכירורגיה פלסטית
  מרפאות נוספות


השאלון

האם אתם יודעים הכל על הלבנת שיניים?

הכנסו לשאלון וגלו!


השלמת שיניים

ניתוחים פלסטיים   > טיפולי שיניים  > השתלת שיניים  > השלמת שיניים - כל האפשרויות
לוח מרפאות

לקבלת ייעוץ חינם

בתחום שתלים דנטאליים
לקבלת יעוץ שלח טופס

השלמת שיניים - כל האפשרויות

 
שיתוף פייסבוק

מהם סוגי השלמות שיניים הנהוגים כיום וכיצד מתקינים וממקמים את שתלי שיניים בפה? בואו לגלות שלב אחר שלב כיצד מבוצעות השלמות שיניים

מאת: צוות אתר "אסתטיקה"

כמו כל עצם בגוף האדם, גם שיניים עלולות להישבר בעקבות פגיעה באזור הפה. רוב האנשים בוחרים לתקן שיניים שבורות הן מסיבות אסתטיות והן מסיבות רפואיות (למשל: רגישות יתר באזור השבר), והדרך לעשות זאת היא באמצעות השלמת שיניים.

פעמים רבות השלמת שיניים שבורות או חסרות כרוכה בביצוע טיפולי שיניים מורכבים כמו כתרים או שתלים. עם זאת, במקרים בהם קיים שבר קטן יחסית בשן ואין פגיעה בשורש, ובעיקר כאשר שן קדמית שבורה, ניתן לבצע השלמת שן שבורה באופן חיצוני ע"י שחזור החלק החסר באמצעות חומרים שונים. אותם החומרים יכולים גם למלא חללים ריקים בפה ובכך לפתור בעיה אסתטית של רווח בין שיניים קדמיות. השלמת שיניים שבורות או חסרות נעשית בטכניקות שונות התלויות בגודל השבר, במצב השן השבורה ובחומרים בעזרתם נעשית ההשלמה.

השלמת שיניים שבורות - למי זה מתאים?

טיפולי השלמת שיניים לצורך השלמת שן שבורה או חסרה אפשרית עבור כל מי ששבר את שיניו הקדמיות, בתנאי שאלו שיניים קבועות ולא שיני חלב, וכמו כן לבעלי שיניים קדמיות א-סימטריות.

בנוסף, ניתן להשתמש בטכניקה של השלמת שיניים שבורות כאשר ישנם רווחים גדולים בין השיניים הקדמיות, ורוצים לצמצם רווחים אלו.

השלמת שן שבורה - לפני הטיפול

יש להתייעץ עם רופא שיניים לגבי סוג ההשלמה המתאים לשבר שלכם. ע"פ רוב ישנם 3 סוגי השלמות שיניים:

1. השלמת שיניים חסרות באמצעות ציפוי חרסינה.

2. השלמת שיניים שבורות באמצעות קומפוזיט (חומר מרוכב- חומר בגוון בהיר הדומה לגוון השן).

3. השלמת שיניים באמצעות כתר – מתאימה לשברים גדולים במיוחד, או למקרים בהם יש פגיעה בבסיס השן. על כך ראו בכתבה נפרדת על כתרים.

סוגי השלמות שיניים

פרט לסוג ההשתלה, עליה תוכלו לקרוא בהמשך כתבה זו, יש לבחור גם את השלמת השן המורכבת על שתלים דנטאליים. גם כאן יש מספר אפשרויות השלמות שיניים התלויות בכמות השיניים החסרות:

• שן יחידה – השלמה בעזרת כתר יחיד.

• שיניים ספורות – השלמה באמצעות גשר (שרשרת כתרים). במקרה כזה הגשר ייאחז במספר שתלים, בעוד חלקים ממנו יישארו 'מרחפים', כלומר- נתמכים ע"י השיניים האחרות ולא ע"י שתלים.

• מערכת שיניים שלמה – השלמה באמצעות גשר מלא, או מערכת שיניים תותבות, הנשענת על מספר שתלים.

גם כאן כמות השתלים תהיה קטנה יותר ממספר תחליפי השן שייראו לעין. הצמדת התותבות יכולה להיות קבועה או נשלפת – הצמדה בה ניתן להוציא את התותבות מהפה. בחלק מהמקרים רק רופא שיניים יכול להסיר את התותבות, ובמקרים אחרים בעל השיניים שולט בהוצאתן ובהכנסתן.

השלמות שיניים באמצעות השתלת שיניים

השתלת שיניים רב-שלבית - מתאימה לצפיפות וגודל עצם החיך של רוב האנשים, ועל כן היא השיטה הנפוצה יותר לצורך השלמת שיניים בהשתלה. השתלה מסוג זה מפרידה בין ההליך של החדרת השתל לבין הרכבת תחליף השן ולוקחת מספר חודשים.

השתלה חד-יומית (שיטת ההעמסה המיידית) - מתאימה רק לבעלי עצם חיך חזקה מאוד הבנויה בצורה אופטימאלית להשתלה. בנוסף, אינה מתאימה למי שחורק שיניים, נועל לסתות בעוצמה או מפעיל לחצים אחרים על לסתותיו. (ישנן בדיקות מקדימות המסוגלות לקבוע התאמה לסוג טיפול זה). בשיטה זו מחדירים שתלים דנטליים ומרכיבים עליהם את תחליף השן באותו טיפול. שתלים דנטאליים המשמשים להשתלה כזו מתאימים במרקמם ובצורתם לנשיאה מיידית של תחליף שן.

השלמות שיניים - השתלה רב שלבית

שלב ראשון - החדרת השתל

זמן קצר לפני טיפולי שיניים מסוג זה מקבלים בחדר הטיפולים אנטיביוטיקה, נוגדי כאבים וחומרים להרדמה מקומית של האזור (בחלק קטן מהמקרים תיתכן גם הרדמה כללית). הוא מתבצע במרפאה תוך הקפדה על סטריליות. הרופא מבצע קדיחה בחיך ודרכה מכניס את השתל לתוך העצם. לאחר שהוא ממוקם היטב הרופא 'כולא' את השתל ותופר את החניכיים שמעליו. באם השתל הוא מהסוג הבולט מעל החניכיים התפר נעשה כמובן רק סביבו, והוא נשאר גלוי לעין.

שלב שני - חשיפת השתל

שלב זה מתקיים רק במידה והשתל הוא מסוג השתלים הקבורים בחניכיים. תוך 3-4 חודשים בממוצע (אם כי הזמן יכול להתקצר או להתארך עד לחצי שנה ע"פ חומרת המקרה ויכולת הריפוי של המטופל) העצם צומחת סביב השתל וכך מקבעת אותו - בדומה לשורש שן טבעי. עם ההיטמעות המלאה מתבצע טיפול נוסף, ובו שוב פותחים את החניכיים באזור השתל. בשלב זה מבריגים אל השתל אביזר הנקרא 'כיפת ריפוי', המוחלף אח"כ ע"י המבנה המתחבר לשתל. מטרת החשיפה היא לאפשר את החיבור בין השתל ובין תחליף השן המיועד. בשלב זה נלקחות מידות עתידיות לתחליף השן ואלו נמסרות למעבדה לצורך בנייתו.

שלב שלישי - התקנת תחליף השן

כמה שבועות לאחר חשיפת השתל (הזמן עלול להתארך במקרים בהם חשיפת השתל התבצעה בקרבה יחסית להחדרתו) ניתן להתקין את הבסיס לתחליף השן הדרוש. מדובר במבנה המתברג לשתל שעליו ניתן לבנות את הכתר או לייצב שן תותבת במקרה של שתל דנטאלי בודד. במקרה של שתלים דנטאליים ספורים, או של הצמדת גשר שלם לחיך, המבנים ישמשו נקודות אחיזה לגשר. במקרה של הצמדת מערכת שיניים תותבות, נעשה לרוב שימוש באביזר דמוי כפתור הצמדה (מצמד כדורי) שישמש לקיבוע מערכת השיניים על החיך. במקרים אחרים הצמדת התותבות תיעשה ע"י פס ברזל הנקרא 'בר'.

השלמות שיניים -השתלה חד יומית

למרות השם המרמז על טיפול אחד, גם כאן יש לפצל את הטיפול.

שלב ראשון - השתלה והרכבת תחליף שן זמני

מכניסים את השתל לעצם דרך חור הנוצר בעזרת השימוש במקדח. השימוש הוא תמיד בשתלים הבולטים מעל פני השטח של החיך, ואחרי שמוודאים שהשתל יציב מרכיבים על קצה השתל הבולט כתר או תותבות זמניות. בשלב זה נלקחות המידות לתחליף השן הקבוע.

שלב שני - הרכבת תחליף השן הקבוע

לאחר מספר שבועות, כאשר ניתן להיווכח שהשתל יציב וחזק מספיק, מוחלף האביזר הזמני בתחליף שן קבוע.

• חשוב לציין כי בכל אחד מסוגי השלמות שיניים אשר נהוגות כיום, הפרוצדורה מתבצעת בהרדמה מקומית ותחת השפעת משככי כאבים ולכן ההליכים אינם כואבים.

פורומים מרפאות שיניים הדפסה שלח לחבר

לקבלת ייעוץ חינם! בתחום - שתלים דנטאלייםשלח

תגובות פייסבוקרשימת התגובות
הוספת תגובה
לא נמצאו תגובות