חיפוש מידע מרפאה
חפש
אסותא אופטיק

ייעוץ והכוונה

לחץ לייעוץ והכוונה

מתלבטים?

הרשמו לקבלת יעוץ חינם!

  לקבלת ייעוץ

טיפולי עיניים באסתטיקה

טיפולי עיניים
מרפאות הסרת משקפיים
פורום הסרת משקפיים

    מרפאות נבחרות

ד"ר רוני מוסקונה- מרפאות ניתוחים פלסטיים
ד"ר רון עזריה - מומחה לכירורגיה פלסטית
  מרפאות נוספות


השאלון

האם אתם יודעים הכל על טיפול הסרת משקפיים בלייזר?

הכנסו לשאלון וגלו!


חדשות הסרת משקפיים בלייזר

ניתוחים פלסטיים   > טיפולי עיניים  > חדשות הסרת משקפיים בלייזר  > חידושים בניתוחי לייזר – טוב או רע?
לפורום בנושאלוח מרפאות

חידושים בניתוחי לייזר – טוב או רע?

 
שיתוף פייסבוק

מידי כמה שנים, ולאחרונה אף כמעט כל שנה, מתפרסמת שיטה חדישה להסרת המשקפיים.

מאת: דר' תואם כ"ץ ממרפאת CARE VISION

לנו, כמנתחי עיניים, יש תמיד חשד מוטמע מפני חידושים חדשים מידי בתחום זה, ואנו תמיד ספקנים ומבקשים הוכחות, מעקב ארוך טווח, תוצאות בבני אדם, ואחוזי סיבוכים ידועים. הציבור הרחב, לעומת זאת, הוא ברובו הדיוט בנושא, ומתפתה בקלות יתרה לחידושים שונים. די לו למטופל שהמכשור חדיש, שיש בו צג מחשב או המילה "לייזר", ושהממליץ או המטפל עוטה חלוק לבן או מסכת חדר ניתוח.

אני כמנתח ורופא סקרן, מתפתה גם כן לנסות טכניקות חדשות, להחזיק ביד את ה"ג'ויסטיק" של המערכת, ולקרוע את הניילונים האורזים מערכות מתוחכמות שאין לאף אחד אחר. אבל - לא על המטופלים שלי. כדי להסביר לכם מהיכן ה"פחד" הזה אספר על כמה טכניקות חדישות, מוצלחות יותר ומוצלחות פחות....

LTK

שיטה זו התפרסמה לפני כ - 4 שנים כשיטה יעילה לתיקון רוחק ראיה ואסטיגמציה (צילינדר), ללא חיתוך של רקמת הקרנית, ללא כאבים, וללא פגיעה בשקיפות הציר האופטי של הקרנית. השיטה נקראת LASER THERMO KERATOPLASTY כלומר, עיצוב הקרנית בעזרת חימום בלייזר. העיקרון הוא שעל ידי חימום הקף הקרנית במספר נקודות, ניתן לגרום להתכווצות מקומית של הקרנית, ובסך הכל להגדלת הקימור שלה. בכך הקרנית מקבלת תכונות של עדשה חזקה יותר, ומחליפה את משקפי רוחק הראיה. החימום נעשה בתחילת התפתחותה באמצעות מעין מחט קצרה ועדינה המחוברת לזרם חשמלי חלש, נוגעת בקרנית, וצורבת את שטח הקרנית ההיקפי. הפעולה נעשתה תחת טיפות הרדמה, במרפאה, ללא כאבים ונמשכה מספר דקות. זו הייתה THERMOERATOPLASTY.

בהמשך, השיטה השתכללה ובמקום מחט מתחממת הנוגעת בעין, השתמשו בקרן לייזר המתמקדת על הקרנית ומחממת אותה, ללא מגע פיזי בקרנית עצמה. קרן הלייזר כמובן נשלטת מחשב ומסוגלת לבצע מספר "צריבות" בבת אחת ובדיוק רב של מיקום, עצמה ומשך צריבה. זהו LASER THERMO KERATOPLASTY.

לשיטה יתרונות רבים על פני שיטות אחרות של הסרת משקפיים בלייזר - לאזיק ו - PRK שעוד היו בפיתוח. ראשית, אין צורך בחיתוך שכבה מהקרנית על הסיכון והסיבוך הקשורים בכך, שנית, אין צורך במכשיר לייזר אקסימר יקר וצוות טכני מורכב, אלא במכשיר קטן ונייד שאפשר להכניס לכל מרפאה, שלישית אין טיפול במרכז הקרנית מול האישון, אלא רק בהיקפה, ולכן אין סיכון של יצירת צלקת מול האישון וסינוורים חזקים.

חברה שנקראה SUNRISE TECHNOLOGIES שווקה מכשיר המבצע 8 צריבות לייזר בכל יריה, בלייזר הנקרא YAG (אינו הלייזר של לאסיק). השיטה נוסתה על כ - 600 מטופלים ראשונים לאורך מעקב של כשנתיים, והראתה תוצאות יפות. על סמך תוצאות אלו השיטה והמכשיר קבלו אישור של ה - FDA הקפדן, ואושרה לשימוש ברחבי העולם, וגם בישראל. החיסרון המובנה בשיטה זו הוא שהגוף יודע לרפא כוויות, והקרנית החיה התחילה לחזור לצורתה הקודמת תוך מספר חדשים מהטיפול.

ה - FDA זיהה בעיה זו ואישר את הטיפול תחת הגדרה של טיפול "בלתי קבוע" non permanent procedure. המטפל אמור היה לעקוב אחר המטופל ולהוסיף טיפול בשעת הצורך. יתר על כן , מכיוון שצפויה נסיגה חלקית של הטיפול בחדשים הראשונים, הומלץ לבצע טיפול עודף, כלומר, להפוך רחק ראיה לקצר ראיה ולקוות שיתאזן תוך זמן קצר.

ואני?

ובכן, עבדכם הנאמן התרשם עמוקות מהפלא המאושר FDA שנחת במכון שניתחתי בו באותן שנים. הטיפול עצמו קל מאד ופשוט הרבה יותר מניתוח קטרקט או טיפול לאזיק, למנתח ולמטופל כאחד. הטיפולים הראשונים היו מבטיחים, ללא כאבים ועם שינוי דרמטי בצורת הקרנית המטופלת. תוך שבועות מעטים הסתבר שהשינוי הדרמטי היה דרמטי מידי. בחלק מהמטופלים נוצר קימור קרנית בלתי אחיד ולפעמים מוגזם, וחדות הראיה הייתה בינונית ומלווה בסינוורים קשים.

למרבה השמחה, הקרנית חכמה מן המטפל בה, והעיוותים שנוצרו נחלשו עם הזמן. יאמר מי שיאמר שהטיפול בוצע שלא לפי ההוראות, ובחוסר מיומנות, אבל בכל רחבי העולם הגיעו דיווחים על חוסר יציבות בטיפולים, ועל מנתחים ומטופלים מאוכזבים. תוך כשנתיים החברה המייצרת פשטה את הרגל, והשיטה הפכה לאנקדוטה.

מאת דר' תואם כ"ץ ממרפאת CARE VISION

פורומים מרפאות הסרת משקפיים הדפסה שלח לחבר
תגובות פייסבוקרשימת התגובות
הוספת תגובה
לא נמצאו תגובות